ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2020
Η Ζωή μέσα σ’ έναν πίνακα: Το Καρναβάλι του Γύζη

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2020, το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών διοργανώνει το ψηφιακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Ζωή μέσα σ’ έναν πίνακα» και προσκαλεί τη Δευτέρα 18 Μαΐου στις 12:00μμ, τα παιδιά να γνωρίσουν τον φανταστικό κόσμο του ζωγράφου Νικολάου Γύζη, μέσα από τον πίνακα του «Το Καρναβάλι στην Αθήνα».

Σε αυτή την on-line εκπαιδευτική δράση, τα παιδιά θα κάνουν ένα ιστορικό ταξίδι στην Αθήνα του 19ου αιώνα, θα μπορέσουν να μελετήσουν τον τρόπο ζωής των κατοίκων της πόλης και ταυτόχρονα, θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν σημαντικές πληροφορίες για έναν από τους μεγαλύτερους Έλληνες ζωγράφους, τον Νικόλαο Γύζη.

Ακόμη, τα παιδιά αντλώντας έμπνευση από το έργο του Ν. Γύζη, θα κληθούν να γίνουν και αυτά με τη σειρά τους καλλιτέχνες, δημιουργώντας το δικό τους έργο ή κατασκευή, τα οποία μπορούν να αναρτηθούν σε ειδική συλλογή από το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών.

Το διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 8 έως και 14 ετών.

ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ στο info@athenscitymuseum.gr

#IMD2020