Το Διοικητικό Συμβούλιο του Μουσείου της Πόλεως των Αθηνών – Ιδρύματος Βούρου-Ευταξία, με την συμπλήρωση 25 ετών από τον θάνατο του αειμνήστου ιδρυτού του Λάμπρου Ι. Ευταξία, ετέλεσε, όπως κάθε χρόνο, τρισάγιο στην μνήμη Του.

Επίσης, ετέλεσε τρισάγιο στην μνήμη του Ναυάρχου Σοφοκλή Ι. Δούσμανη και της συζύγου του Μαρίας, το γένος Κωνσταντίνου Βούρου.

Ο Ναύαρχος Σοφοκλής Δούσμανης υπήρξε Κερκυραίος με αριστοκρατική καταγωγή από την Ήπειρο. Απόφοιτος της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, το 1912 τοποθετήθηκε διευθυντής της διοικητικής υπηρεσίας του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού και εν συνεχεία Κυβερνήτης του γνωστού θωρηκτού «Γεώργιος Αβέρωφ».

Η Μαρία Δούσμανη ήταν αδελφή της μητέρας του Έλληνα πολιτικού, συλλέκτη έργων τέχνης και ευεργέτη, Λάμπρου Ευταξία, ιδρυτή του Μουσείου της Πόλεως των Αθηνών.

Η τελετή έλαβε χώρα το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021, στο Α’ Κοιμητήριο Αθηνών.