Το Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών σας προσκαλεί, την Κυριακή 20 Οκτωβρίου, να παρακολουθήσετε τη διάλεξη του κ. Ιωάννη – Ίωνος Οικονομάκη με τίτλο
«Φαρμακευτικά Φυτά στην Ιαπωνική Θεραπευτική»

η οποία αποτελεί καρπό της μακροχρόνιας ενασχόλησης του με τα φαρμακευτικά φυτά, αλλά και της εμπειρίας που απέκτησε από τα δεκάδες ταξίδια που έκανε κατά καιρούς στην Ευρώπη με σκοπό την ανακάλυψη Βοτανικών Κήπων και Φαρμακευτικών Μουσείων.

Ο κύριος Οικονομάκης θα εξηγήσει, μεταξύ άλλων, πως τα φαρμακευτικά φυτά, μπορούν να λειτουργήσουν ως συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε διαφορετικούς λαούς, με διαφορετικό πολιτισμό, διαφορετική γλώσσα, διαφορετικό βιοτικό επίπεδο αλλά και διαφορετική νοοτροπία.

Η διάλεξη εντάσσεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Ελληνοϊαπωνικού Συνδέσμου για τα 120 χρόνια Διπλωματικών Σχέσεων Ελλάδας – Ιαπωνίας, και πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ιαπωνίας.

ΗΜΕΡΑ: Κυριακή 20 Οκτωβρίου, ώρα 12:00 π.μ.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ

Πρόσκληση διάλεξης